Maden Üretim Yöntemi

Şirketimiz 2012 yılının eylül ayında Kayseri ilinin Yahyalı ilçesinde yer altı demir madeninde  hazırlık faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır.

 Bu kapsamda iki ağızdan havalandırma galerisi (4*4) ve Ana rampa (5*5) çalışmalar başlatılmıştır. 

-Ana rampamız spiral ve eğimli bir şekilde sürülmüştür.Toplam uzunluğu yaklaşık 1000 metre olup dikine derinlik 95 metredir. Ortalama eğim %10 civarlarında olmakla beraber kat girişlerinde %5’lere düşmektedir. Ana rampadaki spiral dönüşlere kulp adı verilmektedir. Kulplarda dönüş yaklaşık metrede 25 cm’dir. Aynı zamanda Ana Rampa temiz hava girişidir. Her kat girişinde bulunan itici fanlar 37 kw yardımıyla temiz hava hızlandırılmaktadır.

-Havalandırma ulaşım galerimizin uzunluğu 315 metre olup burada da eğim ortalama %10dur.315 metrenin sonunda katlara 4*4 çapında 4 adet 15 metre derinliğinde havalandırma kuyuları bağlanmaktadır. Ve buradan da pis hava çıkışı emici fan 90 kw yardımıyla sağlanmaktadır.

-Ana rampadan kata giriş yapılan ve kat içerisinde madene ulaşana kadar sürülen galerilere crosskat denilmekte ve havalandırma kuyularda  crosskatlara bağlanmaktadır.

-Cross katın bitiminden başlayıp cevher içerisinde sürülen galerilere (5*5) de drift adı verilmektedir.

-Hazırlık aşamasında prime(birincil) stopeler (panolar)da (4.5*6) tamamen açılmış ve üretime hazırlanmıştır.

-Hazırlık aşamasında ayna delgilerinde jumbo , nakliyede iki adet komatsu kepçe iki adet man kamyon, ayna taramalarında kırım işlerinde jcb ve shotcrete işlerinde bir adet püskürtme beton makinesi ile tamamlanmıştır.

-Yukarıda ayrıntılı anlatılan hazırlık işlerimizi (6000 metre) 2 yıldan kısa bir sürede tamamlamayı başarıp toplamda 5 katı (1105-1085-1065-1045-1025) kat arası üretime hazırladık.

-Maden üretim yönteminde esas olarak masif cevherler de bütün dünyada verimli bir şekilde kullanılan Katlar Arası Patlatmalı Geri Dolgulu Yöntem kullanılmaktadır. 

-2014 yılının başlarında kat arası delgiler için simba h 1254, kat arasından maden yüklemesi için ST1030 uzaktan kumandalı kepçe ve iki adet Man kamyon makine parkımıza eklenmesiyle beraber maden üretimine başlanmıştır.

-Yeraltında üretim yapılacak prime(birincil) stopeler  bütün katlarda üst üste gelecek şekilde hazırlandıktan sonra simba ile uzun patlatma delikleri delinip 15 metrelik kat arası patlatmalar yapılarak cevher üretimi Atlas Copco st 1030 kepçe ile  sağlanmaktadır. Bu üretim yapılan prime(birincil) stopeler çimentolu pasa ile doldurularak kendi yapay topuğumuzu oluşturduktan sonra secondary(ikincil) stopelerin kat arası üretimi de aynı şekilde üretimi yapılarak secondary (ikincil) stopelerin dolgusu sadece pasa ile doldurularak maden üretim tamamlanacaktır.

-Bugüne kadar da 15 stopenin kat arası üretimi tamamlanmış 12 tanesinin de çimentolu pasa dolgusu tamamlanmış durumdadır.

-Aylık maden üretimimiz 45-50 Bin ton civarlarında seyretmektedir.

-Demirkıran Madencilik olarak hedefimiz son teknolojiyi kullanarak madencilik sektöründe söz sahibi olmaktır.